دپارتمان روان شناسی موسسه نگاره (تحت برنامه ریزی استاد محمدی)

ارشد روانشناسی - دکتری روانشناسی

پاسخ به سؤالات رایج در مورد تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری

چهارشنبه 14 مهر 1395

با شروع انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد ۹۵، داوطلبان با سؤالات مختلفی روبرو هستند. در این مطالب سعی شده به سؤالات مهم در این زمینه پاسخ داده شود.
۱- آیا در صورت عدم شرکت در جلسه آزمون کارشناسی ارشد ۹۵، امکان ثبت‌نام در تکمیل ظرفیت وجود دارد؟
خیر، تنها افرادی که در جلسه آزمون حضور داشته‌اند، مجاز به انتخاب رشته در این محل هستند.

۲- پذیرفته‌شدگان تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد ۱۳۹۵ در ترم مهر پذیرفته خواهند شد یا ترم بهمن؟
نیمسال پذیرش دانشجو در هر یک از کدرشته‌محل‌های مندرج در تکمیل ظرفیت، بسته به امکانات و نظر دانشگاه یا مؤسسه محل قبولی، در اولین نیمسال تحصیلی ممکن خواهد بود.

۳- آیا پذیرفته‌شدگان دوره روزانه کارشناسی ارشد ۹۵ هم مجاز به شرکت در تکمیل ظرفیت هستند؟
بله، تمامی داوطلبان حاضر در جلسه آزمون، به‌غیر از پذیرفته‌شدگان کدرشته‌‌محل‌های‌ تحصیلی‌ بورسیه‌ و یا دارای‌ شرایط خاص‌، می‌توانند نسبت به انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد ۱۳۹۵ سراسری اقدام کنند.

۴- آیا کد رشته‌های مجاز جهت انتخاب رشته تکمیل ظرفیت مرتبط با رشته اولیه است یا امکان داشتن انتخاب‌های جدید وجود دارد؟
داوطلبان مجاز هستند بر اساس کارنامه نتایج اولیه آزمون در رشته و گرایش مربوط، نسبت به انتخاب کدرشته‌محل‌های مورد علاقه خود از کدرشته‌های امتحانی مربوط اقدام نمایند و لزومی برای انتخاب این کدرشته‌ها در انتخاب رشته اولیه نیست.

۵- آیا امکان تغییر رشته در زمان تکمیل ظرفیت به کد رشته دیگری وجود دارد؟
خیر، هر داوطلب‌ منحصراً مجاز به‌ انتخاب‌ کد رشته‌ تحصیلی‌ خواهد بود که‌ در آزمون کد رشته‌ امتحانی‌ مربوط شرکت‌ کرده‌ و بر اساس کارنامه نتایج اولیه در آن رشته و گرایش مربوط دارای نمره کل بزرگ‌تر یا مساوی یک می‌باشد.

۶- آیا امکان انتخاب سایر گرایش‌های مجموعه امتحانی داوطلب وجود دارد؟
بله، داوطلبان مجاز هستند نسبت به‌ انتخاب‌ کد رشته‌‌هایی که در آزمون کد رشته‌ امتحانی‌ مربوط شرکت‌ کرده‌اند، اقدام نمایند.

۷- آیا افرادی که در مرحله اول برای دوره روزانه مجاز نشده‌اند، در تکمیل ظرفیت امکان انتخاب کدرشته‌های روزانه را دارند؟

بله، داوطلبان در این مرحله امکان انتخاب همه کدرشته‌های اعلام‌شده در دفترچه تکمیل ظرفیت را دارند.

۸- آیا در صورت پذیرش در مرحله تکمیل ظرفیت، قبولی قبلی داوطلب از بین می‌رود یا امکان انتخاب بین این دو وجود دارد؟
چنان‌چه‌ هر یک ‌از داوطلبان که ‌فهرست‌ آنان‌ به‌ عنوان‌ پذیرفته‌‌شده‌ نهایی‌ از طریق پایگاه اینترنتی این سازمان اعلام ‌گردیده‌، در ردیف‌ پذیرفته‌شدگان‌ هر یک ‌از کدرشته‌محل‌های تکمیل ظرفیت قرار گیرند، قبولی‌ قبلی ‌آنان‌ لغو‌ می‌گردد.

۹- آیا در صورت عدم پذیرش در مرحله تکمیل ظرفیت، قبولی قبلی داوطلب از بین می‌رود؟
خیر، تنها قبولی اولیه افرادی که در ردیف‌ پذیرفته‌شدگان‌ هر یک ‌از کدرشته‌محل‌های تکمیل ظرفیت قرار گیرند، لغو‌ می‌گردد.

۱۰- آیا برای شرکت در تکمیل ظرفیت باید از قبولی فعلی انصراف داده شود؟
خیر، در صورت پذیرش در تکمیل ظرفیت، قبولی قبلی لغو خواهد شد. اما در صورت عدم پذیرش داوطلب می‌توانند به تحصیل در همان کدرشته‌محل قبولی قبلی ادامه دهد.

۱۱- آیا دانشگاه قبولی قبلی اجازه ثبت‌نام در قبولی جدید در تکمیل ظرفیت را می‌دهد؟
مطابق اعلام سازمان سنجش، قبولی اولیه داوطلب در صورت پذیرش در مرحله تکمیل ظرفیت کان‌لم‌یکن تلقی می‌شود.

۱۲- آیا امکان اعمال سهمیه در مرحله تکمیل ظرفیت وجود دارد؟
در صورتی که داوطلب قبلاً مدارک سهمیه خود را به سازمان سنجش ارسال نکرده‌ باشد، می‌تواند در این خصوص با سازمان سنجش مکاتبه نماید. بستگی به زمان و فرصت باقی‌مانده تا اعلام نتایج، امکان همکاری با داوطلبان وجود دارد.

۱۳- داوطلبان رشته‌هایی که در آزمون ارشد دارای آزمون عملی و تشریحی هستند و مجاز به شرکت در این بخش از آزمون نبوده‌اند، امکان شرکت در تکمیل ظرفیت را دارند؟
خیر، کدرشته‌محل‌های مربوط به رشته‌های امتحانی دارای آزمون عملی و تشریحی تکمیل ظرفیت ارشد ۹۵ را منحصراً داوطلبانی که قبلاً در آزمون‌های عملی و تشریحی شرکت نموده‌اند، می‌توانند انتخاب نمایند.

مطالب دیگر اخبار ارشد روانشناسی
دانلود دفترچه انتخاب رشته ارشد روانشناسی دانشگاه آزاد 98کنکور ارشد روانشناسیاطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در باره تمدید مهلت انتخاب رشته و اعلام رشته‌های جدید و اصلاحات سری سوم در دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1397 آغاز انتخاب رشته دانشگاه آزاد از 20 خرداد ماه اخرین مهلت انتخاب رشته کنکور ارشد ۹۷ارشد روانشناسیتاثیر ۲۰ درصدی معدل در فراگیر ارشد| ظرفیت پذیرش ۳۳ هزار نفریشروع ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد ۹۵ فراگیر پیام‌نور از چهارشنبهاعلام زمان ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد 95 آزادتغییر در شرایط پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد در سال 96
ورود به سامانه