دپارتمان روان شناسی موسسه نگاره (تحت برنامه ریزی استاد محمدی)

ارشد روانشناسی - دکتری روانشناسی

معرفی مجموعه روانشناسی به همراه ضرایب و گرایش های رشته روانشناسی

 
معرفی مجموعه روانشناسی 
روانشناسی یکی از رشته های گروه علوم انسانی است , که کلـیه فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی بدون توجه به نوع مدرک تحصیلی شان می توانند در آزمون ورودی کارشناسی ارشد روان شناسی شرکت نمایند.
مجموعه روان شناسی ویژگی های خاصی دارد که آن را به نحوی از سایر رشته ها متمایز می سازد. از جمله اینکه این رشته جذابیت خاصی دارد چرا کهبه عنوان یک علم کاربردی در خدمت زندگی بهتر قرار دارد.
روان شناسی درباره شما , دیگران , رفتارها , عملکرد ذهن و آنچه که به آسانی قابل مطالعه نیست سخن می گوید . گرچه با وجود جذابیت این رشته در عین حال باید توجه داشت که دستیابی به این موارد کار چندان آسانی نیست.
از طرفی تعلق این رشته به دو مجموعه ی کلی علوم انسانی و علوم پایه از دیگر ویژگی های منحصر به فرد آن است . از آنجائی که رشته روانشناسی از سویی به مطالعه سخت افزار (دستگاه عصبی و غدد) و از سویی دیگر با مطالعه نرم افزار ( رفتار , واکنش , عملکرد , تفکر و ...) در ارتباط است
عده ای آن را متعلق به مجموعه انسانی و عده ای به مجموعه ی علوم پایه و پزشکی می دانند , همانطور که آزمون این رشته نیز , هم توسط وزارت علوم و هم توسط وزارت بهداشت برگزار می گردد.
به طور کلی روان شناسی یعنی شناخت روان و ذهن افراد که مااز طریق مشاهده رفتار و جلوه های آن به بررسی ذهن و ساختار آن می پردازیم.
 مجموعه روان شناسی شامل 5 گرایش:
3.سنجش و اندازه گیری(روان سنجی)
4.روان شناسی صنعتی و سازمانی
5.روانشناسی بالینی کودک و نوجوان می باشد.
 پر طرفدار ترین گرایش این مجموعه است. روانشناسی بالینی با ارزیابی , تشخیص و درمان اختلالات از اختلالات بالینی شدید تا مشکلات جزئی فردی که به نحوی عملکرد فرد را در زندگی با مشکل مواجه کرده است, سر و کار دارد. کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی می تواند به عنوان روان شناس بالینی به کار روان درمانی در بیمارستان های روانی ,کلینیک های روان شناسی , مراکز مشاوره و راهنمایی , سازمان بهزیستی و اداراتمربوطه به صورت فردی یا گروهی مشغول گردد. امکان ادامه تحصیل در این گرایش در مقطع دکترا در انستیتو روانپزشکی تهران و دانشگاه علوم بهزیستی وجود دارد.
دیگر گرایش این مجموعه است که به نسبت 3 گرایش دیگر ظرفیت پذیرش بالاتری را نیز به خود اختصاص داده است .روانشناسی عمومی با مسائلی چون رفتار , رشد , هوش , یادگیری , حافظه , انگیزه , هیجان , بهنجاری و ناهنجاری و رفتارهای اجتماعی سر و کار دارد. کارشناس ارشد روانشناسی عمومی می تواند به کار درمان مشکلات خانوادگی , بین فردی , فردی , تحصیلی , شغلی , زناشوئی و پژوهش های روان شناختی , خدمات روان شناسی در مراکز بهزیستی و بهداشت روانی بپردازد . دانشگاه های تربیت مدرس , علامه طباطبائی و الزهراء , شهید چمران اهواز , شیراز وعلوم تحقیقات امکان ادامه تحصیل در مقاطع دکترا را برای این گرایش مهیا دارند.
 روان سنجی:
گرایش سوم مجموعه روان شناسی است که کمترین تعداد داوطلب و در عین حال کمترین تعداد پذیرش را دارا است . روان سنجی عمدتا با آمار , شیوه های سنجش در آموزش و پرورش و یادگیری , ارزیابی های روان شناختی از طریق آزمون های روانی و شیوه های گزینش و سرند کردن در ارتباطاست . کارشناسی ارشد روان سنجی می تواند به کار اجرای آزمون های روانی - تشخیصی , سنجش هوش , ویژگی های شخصیتی , آسیب های مغزی , عقب ماندگی ذهنی , ارزیابی در آموزش و پرورش , سازمان سنجش و داده پردازی مشغول گردد.یا به همراه یک تیم درمان در کلینیک های روان شناختی مشغول به کار گردد . گرایش روان سنجی در حال حاضر در ایران دکترا ندارد و اساتید دارای تخصص این گرایش در ایران بسیار محدودند.
 روان شناسی صنعتی و سازمانی:
از سال 1383 با این مجموعه افزوده شده است. روان شناسی صنعتی و سازمانی پلی است بین روان شناسی محض و مهندسی انسانی. این رشته عمدتاً با علل , معلول های رفتاری , تأثیرات متقابل فرد و محیط کار و اثر گذاری محیط - فرد بر روی هم بحث می کند . گر چه ظرفیت پذیرش در این رشته بسیار محدود است ولی امروزه بسیاری از کارخانجات ضرورت آن را حس کرده اند و درصدد بهرهگیری از روان شناسان صنعتی در بهبود شرایط کاری خود هستند , که البته این گرایش در وزارت علوم نیز 2 نفر ظرفیت دارد.
 روانشناسی بالینی کودک و نوجوان:
از سال 1384 به مجموعه روان شناسی افزوده شد . این گرایش همگام با روانشناسی بالینی است با تفاوت که با اختلالات دوران کودکی و نوجوانی سرو کار دارد.
 در دانشگاه آزاد علاوه بر این 5 گرایش , گرایش دیگری تحت عنوان روان شناسی شخصیت وجود دارد.
آزمون کلیه گرایش ها در دانشگاه آزاد و سراسری به صورت تستی و یک مرحله ای است
 
لازم به ذکر است که این مجموعه از مجموعه علوم تربیتی 2 که شامل 4 گرایش روان شناسی کودکان استثنایی , روانشناسی تربیتی , مشاوره و راهنمایی ومشاوره است , متمایز بوده و روان شناسی کودکان استثنایی و تربیتی گرایش های مجموعه روان شناسی نیستند , اگر چه عنوان روان شناسی به آنها اطلاق می گردد. با توجه به این نکته که این رشته بنابر ماهیتش در دو مجموعه انسانی و علوم پایه طبقه بندی میگردد, آزمون گرایش روانشناسی بالینی علاوه بر وزارت علوم و دانشگاه آزاد توسط وزارت بهداشت هم بصورت جداگانه برگزار میگردد که تنها داوطلبانی که مدرک کارشناسی روانشناسی (کلیه گرایش ها) را داشته باشند، میتوانند در این آزمون شرکت نمایند. 
 

جدول ضرایب و گرایش های رشته روانشناسی در آزمون سراسری

ضرایب
گرایش

زبان

علم النفس

آمار

مرضی

رشد

بالینی

عمومی

روانسنجی

آزمون‌های شناختی
هوش و شخصیت

روانشناسی
فیزیولوژیک و انگیزش و هیجان

عمومی

 

2

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

0

 

 

2

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

بالینی

 

2

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

2

 

سنجش و اندازگیری

 

2

 

 

0

 

 

2

 

 

1

 

 

2

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

0

 

روانشناسی بالینی کودک و نوجوان

 

2

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

ضرایب و مواد امتحانی روانشناسی دانشگاه سراسری

 

گرایش

ضریب دروس

روانشناسی عمومی

روانشناسی بالینی

سنجش و اندازه گیری

روانشناسی صنعتی

روانشناسی بالینی کودک و نوجوان

متون تخصصی زبان انگلیسی

2

2

2

2

2

 

علم النفس

 

1

1

0

0

1

 

آمار و روش تحقیق

 

1

1

2

2

1

روانشناسی مرضی و کودکان استثنائی

2

2

1

0

2

 

روانشناسی رشد

 

2

2

2

0

2

 

روانشناسی بالینی

 

0

3

0

0

3

 

روانشناسی عمومی

 

0

0

1

0

0

 

روان سنجی

 

0

0

2

0

0

آزمون های شناختی هوش و شخصیت

0

0

2

0

0

روانشناسی فیزیولوژیک و انگیزش و هیجان

1

1

0

0

1

 

روانشناسی صنعتی

 

0

0

0

2

0

روانشناسی اجتماعی

0

0

0

2

0

 

رفتار سازمانی

 

0

0

0

3

0

روانشناسی امور استخدامی

0

0

0

3

0

 

بالندگی سازمانی

 

0

0

0

3

0

 

 

ضرایب و مواد امتحانی روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی

دروس: 1- زبان تخصصی انگلیسی (متون کتاب های روانشناسی عمومی) 2- تاریخچه روانشناسی (علم النفس و روانشناسی جدید) 3- آمار و روش تحقیق 4- آسیب شناسی روانی (کودک، بزرگسال، استثنائی)  5- روانشناسی عمومی و روانشناسی فیزیولوژیک 6- روانسنجی و آزمون های روانشناختی 7- روانشناسی رشد و شخصیت 8- روانشناسی تربیتی

 

 

شماره درس:

1

2

3

4

5

6

7

8

کودکان استثنائی (عقب مانده ذهنی)

2

2

2

3

3

3

3

1

روانشناسی بالینی

2

2

2

3

3

2

3

1

روانشناسی تربیتی

2

2

2

2

2

1

3

3

روانشناسی شخصیت

2

2

2

2

3

1

3

1

روانشناسی صنعتی سازمانی

2

2

3

1

3

3

3

1

رونشناسی عمومی

2

3

2

1

3

1

3

1

سنجش و اندازه گیری (روانسنجی)

2

2

3

3

2

3

3

2

 

 

 

ورود به سامانه