دپارتمان روان شناسی موسسه نگاره (تحت برنامه ریزی استاد محمدی)

ارشد روانشناسی - دکتری روانشناسی

دکتری روانشناسی بالینی

دکتری روانشناسی بالینی

روانشناسی بالینی با ارزیابی، تشخیص و درمان اختلات از اختلالات بالینی شدید تا مشکلات جزیی فردی که به نحوی عملکرد فرد را در زندگی با مشکل مواجه کرده است سر و کار دارد. برای آشنایی بیشتر با موضوعات مربوطه با این شاخه علم روانشناسی مقاله‌هایی آورده شده است که به درک بیشتر کمک می‌نماید. دوره دکتری روانشناسی بالینی در دانشگاههای ایران وجود دارد و هرساله به جذب و تربیت دانشجویان می‌پردازد.

پذیرش دکتری روانشناسی بالینی در دانشگاه دولتی

کل پذیرش دکتری روانشناسی بالینی در دانشگاههای دولتی در سال 94 برای نوبتهای روزانه، شبانه و پردیس و غیر انتفاعی 30 نفر بود و دانشگاه های شاهد، شهید بهشتی و شیراز مجری برگزاری دوره دکتری روانشناسی بالینی بودند. بر اساس نظر سازمان سنجش در سال 95 داوطلبان مقطع دکتری روانشناسی بالینی باید دروس آمارو روش تحقیق، رشد ویادگیری، شخصیت و آسیب شناسی را به عنوان دروس تخصصی در کنار دروس زبان و استعداد تحصیلی امتحان دهند.

پذیرش دکتری روانشناسی بالینی در دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد اسلامی تا سال 1394 در مقطع دکتری روانشناسی بالینی دانشجو نمی‌پذیرفت ولیکن در سال 1395 اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع دکتری روانشناسی بالینی نموده است. مراکز مجری برگزاری دوره دکتری روانشناسی بالینی عبارتند از: رودهن، بیرجند و شیراز. داوطلبان کنکور دکتری روانشناسی بالینی باید دروس آسیب‌شناسی، رشد، روانشناسی بالینی، ارزشیابی شخصیت و آزمونهای شناختی، نوروسایکولوژی و زبان تخصصی را برای قبولی در آزمون دکتری روانشناسی بالینی امتحان دهند.

تفاوت گرایش روانشناسی بالینی با دیگر گرایش ها:

تفاوت روانشناسی بالینی با روانشناسی عمومی

روانشناسی بالینی از رشته های علوم انسانی است که به بررسی و شناخت رفتار بهنجار از نابهنجار، درمان اختلالات روحی و تعدیل رفتار نابهنجار از طریق روشهای مختلف روان درمانی می‌پردازد.

نقش روانشناسی بالینی، مشاوره، ارزیابی و تشخیص، بکار بردن انواع تستهای روان‌شناختی به منظور تشخیص دقیق‌تر، درمان، پیشگیری و آموزش است.

در روانشناسی عمومی جنبه‌های نظری و بنیادی علم روانشناسی مانند حافظه، احساس، ادراک، هیجان، یادگیری و...... بیشتر مورد مطالعه و پژوهش واقع می‌شوند. به عبارت دیگر هدف روانشناسی عمومی تعلیم و تربیت پژوهشگر در حوزه روان است ولی روانشناسان عمومی می‌توانند به کار در زمینه مشکلات خانوادگی، بین فردی، تحصیل و...... نیز بپردازند.

تفاوت روانشناسی بالینی با روانشناسی سلامت

تفاوت اصلی در این است که دغدغه رشته روانشناسی سلامت، سلامت در معنای عام است و لزوماً تفکیکی میان سلامت جسم و روان گذاشته نمی‌شود اما تأکید بر روی سلامت جسم است. در روانشناسی سلامت مسأله این نیست که چرا انسانها به مشکلات روانی مبتلا می‌شوند بلکه مسأله این است که چه عوامل روانی در ابتلای افراد به بیماری جسمی نقش دارند.

روانشناسی سلامت حداقل در 3 حوزه کاربرد دارد: حوزه اول مربوط به باورها، رفتارها و تغییرات رفتارهای مرتبط با سلامتی است. حوزه‌های بعدی بیمار شدن و تجربه بیماری است. یعنی روانشناس سلامت تلاش می‌کند بداند عوامل روانی در ابتلای ما به بیمارها چه نقشی دارند و هنگامی هم که افراد به یک بیماری جسمی مبتلا می‌شوند چه عوامل روانی در تجربه آنها و نحوه کنار آمدن آنها با بیماری مؤثرند و صرف نظر از بیمار، باورها و نگرشهای اطرافیان بیمار چگونه است و چه تأثیری بر خودشان و یا بیمار دارد. روانشناس سلامت در سطح وسیع می‌تواند در کنار تیم پزشکی در فرایند درمان مؤثر واقع شود.

تفاوت روانشناسی بالینی با روان پزشکی

روان‌پزشکی از رشته‌های علوم پزشکی است که با تشخیص و درمان بیماریهای شدید روانی یا جنون از طریق دارو درمانی و یا دیگر روشهای فیزیکی درمان مانند الکتروشوک می‌پردازد. روان‌پزشکان می‌توانند دارو تجویز نمایند. در روان‌پزشکی به علل فیزیولوژیکی به اختلالات روانی پرداخته می‌شود. ولیکن در زمینه‌هایی چون زوج درمانی، مشاوره‌های خانواده، روشهای شناختی – رفتاری آموزشی داده نمی‌شود. شاید بتوان گفت که در زمینه مداخلات درمانی همکاری نزدیک و تنگاتنگ روانشناسی بالینی و روان‌پزشک بهترین تأثیر را دارد.

تفاوت روانشناسی بالینی با روانشناسی تربیتی

روانشناسی تربیتی شاخه‌ای از علم روانشناسی است که به مطالعه یادگیری، یاد دهنده و یادگیرنده، محیط‌های آموزشی و نظام آموزشی و پرورشی می‌پردازد.

دانشجویان در این رشته همچنین در زمینه اختلالات یادگیری و روشهای رفتار درمانی در حوزه یادگیری، مسائل و مشکلات یادگیرندگان، شیوه‌های صحیح مطالعه و یادگیری، هوش و تفکر، فلسفه آموزش، رشد انسان از جنبه‌های مختلف و........ به یادگیری می‌پردازند.

به جهت همپوشی این رشته با سایر گرایشات روانشناسی، روانشناس تربیتی می‌توانند در زمینه‌های مختلفی چون مشاوره، راهنمایی و آموزش و تحقیقات روانشناسی فعالیت نمایند.

 

جهت دانلود دفترچه آزمون دکتری روانشناسی بالینی همراه با پاسخنامه روی لینک مورد نظر کلیک نمایید.

دریافت دفترچه آزمون دکتری روانشناسی بالینی سال 95

پاسخنامه درس آسیب شناسی  

پاسخنامه درس روانشناسی رشد 

پاسخنامه درس روانشناسی بالینی 

پاسخنامه درس ارزشیابی شخصیت و آزمون های شناختی 

پاسخنامه درس نوروسایکولوژی

پاسخنامه درس زبان تخصصی 

دکتری روانشناسی بالینی

دانلود جزوات دکتری روانشناسی بالینی
سوالات کنکور آزاد دکتری روانشناسی بالینی همراه با پاسخنامه سال 95مجموعه تست های آسیب شناسی روانی (روانشناسی مرضی) همراه با پاسخنامهجزوه آسیب شناسی روانی (روانشناسی مرضی)جزوه نوروسایکولوژی (روانشناسی فیزیولوژی)مجموعه تست های درس روانشناسی بالینیدومین آزمون حضوری درس رشد و آسیب شناسی روانی ویژه کنکور دکتری روانشناسی همراه با پاسخنامهاولین آزمون حضوری درس رشد و آسیب شناسی روانی ویژه کنکور دکتری روانشناسی همراه با پاسخنامهلغات تخصصی آسیب شناسی روانی بر اساس DSM5روش پایان نامه نویسیراهنمای کتب روانکاویتست های طبقه بندی شده روانشناسی رشد لورابرک ترجمه سید محمدی همراه با پاسخنامهجداول و نکات کلیدی کتاب روانشناسی رشد، لورابرک _ سید محمدیجدول طبقه بندی اختلالات روانی بر اساس DSM _IVجدول ها و نمودارهای کتاب آسیب شناسی روانی _ هالجین، ترجمه سید محمدیکلیه لغات کلیدی زبانچکیده کتاب رشد _ لورابرک، ترجمه سید محمدی
نام(*) :
ایمیل(*) :
نظر(*) :
کد امنیتی(*)
verification
زمان ثبت
سه شنبه 10 آذر 1394 15:53
نام(*) :
مرضیه سادات
نظر(*) :
سپاسگزارم خدا قوت
پاسخ مدیر سایت
سپاس از شما موفق باشید
زمان ثبت
پنجشنبه 12 آذر 1394 01:07
نام(*) :
مرتضی خویی
نظر(*) :
با سلام و خسته نباشید.
لطفاً جزوات بیشتر مرتبط با دکتری روانشناسی بالینی در سایت قرار دهید.
با تشکر
پاسخ مدیر سایت
با سلام بعد تکمیل جزوات مرتبط با کنکور دکتری روانشناسی بالینی، حتماً جهت استفاده دوستان در سایت قرار میدهیم.
زمان ثبت
پنجشنبه 12 آذر 1394 07:23
نام(*) :
امین بزرگوار
نظر(*) :
سلام، من ارشد پرستاری دارم میتونم دکتری روانشناسی بالینی بخونم ممنون میشم منو راهنمایی کنید
پاسخ مدیر سایت
با سلام شما میتوانید با مدرک کارشناسی ارشد غیر مرتبط(پرستاری)، تنها در کنکور دانشگاه آزاد در مقطع دکتری روانشناسی شرکت نمایید.
زمان ثبت
یکشنبه 15 آذر 1394 02:22
نام(*) :
یاسمن فرهادی
نظر(*) :
با سلام، برای شرکت در کنکور دکتری روانشناسی بالینی چه منابعی را باید بخونم.
پاسخ مدیر سایت
با سلام، منابع و ضرایب کنکور دکتری روانشناسی بالینی را میتوانید از منوی "منابع و ضرایب کنکور" ملاحظه نمایید.
زمان ثبت
دوشنبه 16 آذر 1394 11:08
نام(*) :
کورش خداپناه
نظر(*) :
خیلی خلی ممنون از زحماتتون.
سایتون عالییییییییییییییی هست.
پاسخ مدیر سایت
سپاس از حسن توجه شما. مؤید باشید.
زمان ثبت
دوشنبه 16 آذر 1394 11:11
نام(*) :
هستی سبحان زاده
نظر(*) :
با سلام، ممنونم از راهنمایی بسیار موثرتون
پاسخ مدیر سایت
موفق و مؤید باشید
زمان ثبت
پنجشنبه 19 آذر 1394 06:56
نام(*) :
انسیه
نظر(*) :
سلام ، دکتری روانشناسی بالینی برای کنکور دانشگاه آزاد اضافه شده؟؟ میشه واحدهای دانشگاهیشو اعلام بکنید؟
زمان ثبت
یکشنبه 22 آذر 1394 06:33
نام(*) :
ندارفیعی طاری
نظر(*) :
آیا میتوان با ارشد روانشناسی تربیتی کنکور دکتری روانشناسی بالینی شرکت کرد?
پاسخ مدیر سایت
با سلام بله، شما میتوانید در کنکور دکتری روانشناسی در هر گرایشی که علاقه مند هستید شرکت نمایید.
زمان ثبت
یکشنبه 22 آذر 1394 14:29
نام(*) :
زهرا حمیدپور
نظر(*) :
با سلام
با تغییر منابع کنکور دکتری روانشناسی واقعاً چیکار میتونیم بکنیم؟؟؟!!!
من همیشه با بالینی علاقه داشتم و دوست داشتم دکتری روانشناسی بالینی بخونم که دانشگاه آزاد نداشت و من هم روانشناسی عمومی را انتخاب کردم، به نظر شما اگه روانشناسی بالینی امتحان بدم کار درستی کردم؟
پاسخ مدیر سایت
با سلام با توجه به تغییرات صورت گرفته، با اضافه شدن دکتری روانشناسی بالینی در دانشگاه آزاد، درس روانشناسی بالینی که ضریب 3 دارد و درس ارزشیابی شخصیت و آزمون های شناختی که ضریب 1 دارد را باید مطالعه بفرمایید، منابع و ضرایب کنکور دکتری روانشناسی بالینی دانشگاه آزاد را نیز می توانید از منوی "منابع و ضرایب کنکور" مشاهده نمایید. همچنین برای مشاوره حضوری رایگان میتوانید با شمار ه های 2 - 26407431 تماس حاصل بفرمایید.
زمان ثبت
سه شنبه 24 آذر 1394 06:13
نام(*) :
نیکا
نظر(*) :
سلام من ارشد زنتیک مولکولی خوندم میتونم دکتری روانشناسی بالینی شرکت کنم؟بعد اجازه مطب زدن یا کار در کجاهارو دارم؟
پاسخ مدیر سایت
با سلام با توجه به غیرمرتبط بودن مقطع کارشناسی ارشد، شما تنها میتوانید در کنکور دکتری روانشناسی بالینی دانشگاه آزاد شرکت نمایید. برای دریافت مجوز از سازمان نظام روانشناسی باید دو مقطع پشت سر هم مرتبط باشد (به طور مثال لیسانس - ارشد یا ارشد - دکتری)
زمان ثبت
جمعه 27 آذر 1394 13:46
نام(*) :
یزدان
نظر(*) :
با سلام
آیا به گرایش های دانشگاه آزاد دکتری روانشناسی بالینی هم اضافه شده؟
پاسخ مدیر سایت
با سلام بله، طبق آخرین تغییرات صورت گرفته، دکتری روانشناسی بالینی برای کنکور روانشناسی دانشگاه آزاد سال 95 اضافه شده. همچنین جهت مشاهده منابع و ضرایب کنکور دکتری روانشناسی بالینی دانشکاه آزاد، میتوانید به منوی "منابع و ضرایب کنکور" مراجعه نمایید.
زمان ثبت
یکشنبه 06 دی 1394 13:01
نام(*) :
رز
نظر(*) :
با سلام و خسته نباشید.
لطفا، در رابطه با بسته های آموزشی دکتری آزاد روانشناسی بالینی اطلاع رسانی کنید.
پاسخ مدیر سایت
با سلام لطفاً جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد بسته های آموزشی دکتری روانشناسی بالینی دانشگاه آزاد با شماره های 2-26407431 تماس حاصل فرمایید.
زمان ثبت
دوشنبه 07 دی 1394 02:32
نام(*) :
سحر کرمی
نظر(*) :
ممنون از جزوات خوبتون.
آیا جزوه آسیب شناسی روانی و نوروسایکولوژی که گذاشتید تو سایت کافیه بخونیم برای کنکور دکتری روانشناسی بالینی دانشگاه آزاد.
پاسخ مدیر سایت
با سلام به دوستان عزیز توصیه میکنیم در کنار جزوات هر درس یک منبع نیز مطالعه نمایند. موفق باشید
زمان ثبت
جمعه 11 دی 1394 05:17
نام(*) :
هدی
نظر(*) :
با سلام
با توجه به اینکه دانشگاه آزاد دکتری روانشناسی بالینی رو اضافه کرده خیلی مردد شدم که همون دکتری روانشناسی عمومی رو امتحان بدم یا روانشناسی بالینی. میشه در مورد گرایش های روانشناسی یه توضیح مختصری بدید.ممنون میشم.
پاسخ مدیر سایت
با سلام. برای آشنایی با رشته روانشناسی بالینی و گرایشهای دیگر روانشناسی مانند روانشناسی عمومی، روانشناسی سلامت و روانشناسی تربیتی، میتوانید به منوی "روانشناسی" سایت مراجعه کنید. در این بخش میتوانید توضیحاتی را در مورد گرایشهای مختلف روانشناسی مطالعه نمایید. همچنین میتوانید جهت مشاوره حضوری رایگان با شماره های 2-26407431 تماس حاصل فرمایید.
زمان ثبت
سه شنبه 15 دی 1394 08:32
نام(*) :
سهراب کاظمی
نظر(*) :
سلام وقتتون بخیر.خواهر من کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی داره.اگه دکتری روانشناسی بالینی بگیره بهش مجوز مطب میدن؟
پاسخ مدیر سایت
با سلام مجوز مطب به ایشان داده میشود، برای گرفتن مجوز باید دو مقطع پشت سرهم مرتبط باشد ( مثلا هر دو روانشناسی باشند، اینکه چه گرایشی از روانشناسی باشید مهم نیست)
زمان ثبت
جمعه 18 دی 1394 10:49
نام(*) :
محسن
نظر(*) :
عالی
پاسخ مدیر سایت
سپاس از حسن توجه شما
زمان ثبت
شنبه 19 دی 1394 15:00
نام(*) :
شهرزاد
نظر(*) :
با سلام
سوالات آزمون آزمایشی را دانلود کردم.ممنون از زحمات. من گرایشم دکتری روانشناسی بالینی هست و تا الان از مطالب خوب سایتتون خیلی استفاده کردم.
پاسخ مدیر سایت
با سلام سپاس از لطف شما، امیدواریم بتوانیم روز به روز خدمات بهتری را خدمات دوستان ارائه دهیم. موفق بلشید
زمان ثبت
یکشنبه 20 دی 1394 06:21
نام(*) :
زهرا
نظر(*) :
سلام ممنون میشم دفترچه سوالاتو مجددا بزارین
پاسخ مدیر سایت
با سلام به درخواست دوستان دفترچه آزمون آزمایشی جامع مرحله اول ویژه کنکور دکتری روانشناسی کلیه گرایش ها، مجدداً روز سه شنبه مورخ 22 دی ماه در سایت قرار داده میشود.
زمان ثبت
یکشنبه 27 دی 1394 03:41
نام(*) :
آذین
نظر(*) :
با سلام
امسال برای کنکور دکتری روانشناسی بالینی میخواهم شرکت کنم، جزوه ای تو سایت دارید که بتونم برای درس روانشناسی بالینی دانلود کنم؟
با تشکر
پاسخ مدیر سایت
با سلام از منوی "دانلود جزوات" یا "دکتری روانشناسی بالینی" سایت جزوه "خلاصه کتاب روانشناسی بالینی جری فیرس" را دانلود نمایید.
زمان ثبت
سه شنبه 20 بهمن 1394 04:22
نام(*) :
کسری
نظر(*) :
سلام از کارشناسی ارشد حسابداری میشه در مقطع دکتری، روانشناسی عمومی و یا دکتری روانشناسی بالینی بخونم؟ آیا میشه مطب زد؟
پاسخ مدیر سایت
با سلام در مقطع دکتری، در هر گرایشی از روانشناسی که علاقه دارید تنها در کنکور دانشگاه آزاد (با توجه به غیرمرتبط بودن مقطع کارشناسی ارشدتان) میتوانید شرکت نمایید. اما با توجه به غیر مرتبط بودن دو مقطع تحصیلیتون مجوز مطب به شما داده نمیشود.
زمان ثبت
پنجشنبه 29 بهمن 1394 08:17
نام(*) :
سفانه حاتم
نظر(*) :
با سلام و خسته نباشید میخواستم بدونم که حین تحصیل در رشته روانشناسی عمومی میشه تغییر گرایش به روانشناسی بالینی داد و اینکه ارشد عمومی میتونه دکتری روانشناسی بالینی شرکت کنه؟
پاسخ مدیر سایت
با سلام اگر دانشگاه مبدأ و مقصد قبول کند، میتوانید تغییر گرایش دهید همچنین با کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی میتوانید در کنکور دکتری روانشناسی بالینی هم در دانشگاه آزاد و هم در آزمون دانشگاه سراسری شرکت نمایید. موفق باشید
زمان ثبت
یکشنبه 02 اسفند 1394 05:24
نام(*) :
سپیده
نظر(*) :
سلام وقتتون بخیر من کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی دارم.اگه دکتری روانشناسی بالینی بگیرم بهم مجوز مطب میدن؟
پاسخ مدیر سایت
با سلام با دکتری روانشناسی بالینی مجوز مطب به شما داده میشود، برای گرفتن مجوز باید دو مقطع پشت سرهم مرتبط باشد ( اینکه چه گرایشی از روانشناسی باشید مهم نیست)
زمان ثبت
دوشنبه 03 اسفند 1394 10:32
نام(*) :
سهراب
نظر(*) :
سلام. با سپاس
خواستم بدونم با این ضرایب احتمال قبولی دکتری روانشناسی بالینی آزاد چقده
آسیب40/رشد60/نورو50/آزمونها28/بالینی48/زبان0
پاسخ مدیر سایت
با سلام میانگین درصدهای زده شده خوب است و احتمال قبولی در کنکور دکتری روانشناسی بالینی بالا می باشد. موفق باشید
زمان ثبت
سه شنبه 11 اسفند 1394 12:08
نام(*) :
محمد
نظر(*) :
سلام.
کارشناسی علوم تربیتی هستم از دانشگاه فرهنگیان ارشدم را روانشناسی بالینی ازاد بگیرم دکتری روانشناسی بالینی بهداشت میتونم بخونم و با ارشد روانشناسی بالینی میتونم مطب بزنم.ممنون
پاسخ مدیر سایت
با سلام بله، کارشناسی ارشد بالینی دانشگاه آزاد و دکتری روانشناسی بالینی بهداشت می توانید شرکت نمایید، همچنین مجوز مطب به شما نیز داده می شود.
زمان ثبت
شنبه 22 اسفند 1394 00:54
نام(*) :
ندا حمودی
نظر(*) :
با سلام . من بوشهر زندگی میکنم و برام مقدور نیست تو کلاساى کنکور دکتری روانشناسىی بالینی مؤسسه شما شرکت کنم . چطور میتونم از پکیج هاى اموزشیتون استفاده کنم .
پاسخ مدیر سایت
با سلام لطفاً جهت راهنمایی بیشتر در مورد بسته های آموزشی ویژه کنکور دکتری روانشناسی بالینی و نحوه ارسال آن با شماره های 2 - 26407431 تماس حاصل فرمایید.
زمان ثبت
یکشنبه 15 فروردین 1395 14:25
نام(*) :
sakine eidi
نظر(*) :
عالیه
ورود به سامانه