دپارتمان روان شناسی موسسه نگاره (تحت برنامه ریزی استاد محمدی)

ارشد روانشناسی - دکتری روانشناسی

پیش بینی نحوه پذیرش دکتری روانشناسی در سال 98

تحلیل نحوه پذیرش کنکور دکتری 97 در مقایسه با سال گذشته و پیش بینی نحوه پذیرش کنکور در سال 98

بیش از ادغام کنکور سراسری و آزاد یعنی در سال های 94 و 95 ، پذیرش داوطلبان هم در آزمون کتبی و هم در مصاحبه راحت تر صورت می گرفت. هم چنین ظرفیت پذیرش در سال های 94 و 95 بسیار بالاتر بود به طوری که در برخی واحد ها ظرفیت ورودی مهر ماه و بهمن ماه به صورت جداگانه اعلام می شد و تکمیل ظرفیت نیز به افزایش پذیرش کمک می کرد اما در سال های اخیر به تدریج ظرفیت ها کاهش یافته است.

تغییر عمده دیگری که در سال های اخیر رخ داد این بود که تا بیش از سال 96 هر فرد حد اکثر به یک دانشگاه برای مصاحبه دعوت می شد اما یک سال قبل از ادغام آزمون دکتری سراسری و آزاد محدودیت دعوت به مصاحبه برای داوطلبان برداشته شد. بنابراین داوطلبان می توانند از جلسه مصاحبه همه دانشگاه هایی که دعوت به مصاحبه می شوند شرکت کنند.

همچنین تا سال 95 سهم آزمون کتبی 30 درصد و سهم مصاحبه 70 درصد بود در حالی که از سال 96 سهم آزمون کتبی 50 درصد و سهم مصاحبه 30 درصد اعلام شد که این امر نشان دهنده افزایش اهمیت آزمون کتبی است. بنابراین موفقیت آزمون و کسب رتبه خوب پیش شرط دعوت به مصاحبه در دانشگاه است.

تغییراتی که در پذیرش مقطع دکتری پس از ادغام کنکور دکتری سراسری و آزاد رخ داد:

- کاهش ظریفیت پذیرش ها

- کاهش تعداد پذیرش در واحد های دانشگاهی مختلف

- کاهش پذیرش در مرحله تکمیل ظرفیت و در نهایت حذف آن از سال 97

- لغو مجوز پذیرش در برخی واحد های دانشگاهی

در زمینه سوالات آزمون دکتری نیز شاهد تغییراتی بودیم به طوری که از سال 96 به بعد سطح سوالات تحلیلی و مفهومی تر شده است، از این رو داوطلبان برای کسب یک رتبه خوب مهم است در کنار جزوات و منابع کمک آموزشی منابع اصلی را نیز مطالعه نمایند به طوری که داوطلبانی که فقط به منابع اصلی اکتفا می کتتد و از کتب تست و کمک آموزشی و کلاس های آمادگی کنکور استفاده نمی کنند به راحتی رتبه خوبی کسب کنند. در نتیجه تاکید بر منابع اصلی در کنار کتب کمک آموزشی و از همه مهم تر داشتن یک برنامه ریزی یک ساله برای موفقیت در آزمون دکتری ضروری است.

داشتن یک مشاور و پشتیبان خوب می تواند در این امر بسیار کمک کننده باشد، مشاورینی که از رتبه های برتر سال های قبل بوده و خودشان این  مسیر را طی کرده اند و در نتیجه با منابع آزمون، سبک سوالات و بهترین روش برنامه ریزی برای کسب رتبه خوب آشنایی کافی دارند.

همچنین به یاد داشته باشید که کسب رتبه خوب در آزمون دکتری برای قبولی کافی نیست و با توجه به سهم 50 درصدی مصاحبه در پذیرش مقطع دکتری باید از الان به فکر برنامه ریزی برای مصاحبه باشید.

در بحث های بعدی نیز درباره آمادگی برای مصاحبه و تقویت رزومه نیز تحلیل مشاوره ای خواهیم داشت.

ورود به سامانه