دپارتمان روان شناسی موسسه نگاره (تحت برنامه ریزی استاد محمدی)

ارشد روانشناسی - دکتری روانشناسی

موقعیت های شغلی و بازار کار در رشته راهنمایی و مشاوره

موقعیت های شغلی و بازار کار در رشته راهنمایی و مشاوره:


فارغ التحصیلان رشته مشاوره در هر چهار گرایش میتوانند در حوزه های زیر مشغول به کار شوند:

الف- فارغ التحصیلان مقطع ارشد و دکتری در صورت داشتن مدرک دو مقطع تحصیلی (کارشناسی و کارشناسی ارشد یا کارشناسی ارشد و دکتری) در یکی از رشته های علوم رفتاری(روانشناسی و مشاوره) و با گذراندن دوره کارورزی سازمان نظام روانشناسی کشور میتوانند اقدام به گرفتن مجوز برای درمان کرده و در کلینیکهای روانشناسی و مشاوره مشغول به کار شده یا در صورت داشتن سرمایه کافی خود اقدام با تاسیس کلینیک نمایند.

ب- فارغ التحصیلان این رشته میتوانند با برگزاری کارگاههای آموزشی روانشناسی در موسسات، کلینیک ها و ارگانهای مختلف کسب درآمد کنند.

ج- فارغ التحصیلان این رشته میتوانند در سازمانهای دولتی و نیمه دولتی مشغول کارشوند که در زیر به آنها اشاره میشود.

کاربردها ، کار آفرینی و سازمانها مرتبط با رشته مشاوره:

از آنجا که هدف گرایش های مشاوره رشد، پیشگیری و درمان است دارای کاربرد وسیعی در  سطح جامعه می باشد. همه مردم درای توانمندی هایی هستند که برای رشد نیازمند مشاوره  و راهنمایی می باشند ، گروهی در معرض خطر هستند که برای پیشگیری نیازمند مشاوره و راهنمایی هستند و گروهی دیگر نیز در زندگی شخصی دچار گرفتاری های ارتباطی و روان شناختی شده اند که نیاز مند درمان هستند . بنابراین همه مردم در هر موقعیتی نیازمند خدمات مشاوره ای می باشند. فارغ التحصیلان مشاوره بسته به میزان دانش ، تجربه و مهارت می توانند در تمام سازمانها، خدمات مشاوره ای  ارایه دهند.به طور اختصارسازمانهای مرتبط باهریک از گرایشهای مشاور که دانش آموختگان می توانند در آن خدمات مشاوره ای ارایه دهند به شرح زیر است:

الف- مشاوره  شغلی: وزارت کار، ادرات کار و کاریابی، مراکز کاریابی، سازمان فنی و حرفه ای ، مراکر حرفه آموزی زندانها، مراکز خود اشتغالی کمیته امداد و سایر مراکز خیریه، کلیه مراکز صنعتی و سازمانی ، مراکز کار درمانی، مراکز مشاور خصوصی.

ب- مشاوره مدرسه: کلیه مراکز آموزش و پرورش از پیش دبستانی تا دبیرستان،مراکز مشاوره دانشگاه ها، مراکز آموزشی غیردولتی ، مراکز راهنمایی تحصیلی غیردولتی، کلیه سازمانهای آموزشی ، مراکز مشاوره خصوصی.

ج- مشاوره توان بخشی:  دانش آموختگان این گرایش در سازمانهای بسیاری می توانندخدمات مشاوره ای ارایه دهند که برخی از آنها عبارتند از ، کلیه مراکز بیمارستانی به خصوص مراکز بیماری های صعب العلاج ، هلال احمر، سازمان زندانها، مراکز مشاوره پلیس و نیروی انتظامی، دادگاه های اطفال ،  در مراکز دادگاهی برای کمک روان شناختی به بزه دیدگان ، مراکز اصلاح و بازپروری بزهکاران،مراکز پیشگیری از جرایم مربوط به قوه قضاییه، مراکز باز پروری معتادان، مراکز سالمندان، مراکز نگهداری از معلولان جسمی حرکتی، مدارس کودکان اهسته گام و...

ج- مشاوره خانواده: دانش آموختگان این گرایش می توانند با سازمانهای زیر همکاری حرفه ای داشته باشند:

دادگاه های خانواده به منظور پیشگیری از طلاق و مشاوره حین طلاق و پس از طلاق، مشاوره پیش از ازدواج در کلینیک های خصوصی، مراکز معاینات پیش از ازدواج، بازتوانی خانوادهای آسیب دیده ناشی از اعتیاد، زندانیان  در مراکز اصلاحی و تادیبی.

عضویت در کانال تلگرام 

ورود به سامانه