حداقل 10 درصد تخقیف در ثبت نام طرح پاییز - اطلاعات بیشر تماس با موسسه
02126407431

روانشناسی بالینی

روانشناسی بالینی (Clinical Psychology)

از روانشناسی بالینی تعاریف متعددی به عمل آمده است. بعضی از این تعاریف به موضوع مورد نظر و برخی دیگر بر روش علمی مورد استفاده این رشته علمی تأکید دارند.

تعریف انجمن روانشناسی آمریکا از روانشناسی بالینی:

هنر و فنی که با مسائل سازگاری انسان‌ها سر و کار دارد.

تعریف ربر (۱۹۹۱):

روانشناسی بالینی حوزه‌ای از روانشناسی است که با رفتارهای ناسازگار و غیر عادی آدمی سر و کار دارد.

تعریف جی. اچ. رسنیک (۱۹۹۱):

رشته روانشناسی بالینی شامل تحقیق در مورد اصول، روش‌ها و رویه‌ها و تدریس این اصول، روش‌ها و رویه‌ها و ارایه خدماتی در رابطه با این اصول، روش‌ها و رویه‌ها است که امکان شناخت، پیش بینی و تسکین ناسازگاریها، معلولیت‌ها و ناراحتی‌های عقلی، هیجانی، زیست شناختی، روان‌شناختی، اجتماعی و رفتاری را فراهم می‌آورند و در مورد طیف گسترده ای از مراجعان کاربرد دارند.

از نظر رسنیک، مهارت‌های ضروری در روانشناسی بالینی عبارتست از: سنجش و تشخیص، مداخله یا درمان، تحقیق و کاربرد اصول اخلاقی و حرفه‌ای. وجه ممیزه روانشناسان بالینی، تخصص آنها در زمینه شخصیت و آسیب‌شناسی روانی و توانایی آنها در ادغام علم، نظریه و کار بالینی است.

به طور کلی روانشناسان بالینی باید در سه حوزه مهارت کافی داشته باشند:

  1. تشخیص: ایجاد و تکامل روش‌هایی برای شناخت علل، چگونگی شکل‌گیری علایم و سیر بیماریهای روانی
  2. درمان: کشف و استفاده از روش‌هایی برای تغییر مطلوب در وضعیت روانی و رفتاری فرد.
  3. پژوهش: برخورد علمی، آزمایشگاهی و یا کلینیکی برای پیشرفت و گسترش دانش بشری در زمینه رفتار انسان.

در میان کارهای بالینی یاد شده ارزیابی، تشخیص و درمان از وظایف اصلی روانشناس بالینی می‌باشد.

کسانی که می‌خواهند روانشناس بالینی شوند، علاوه بر آموزش و مدرک گرفتن باید واجد برخی نگرش‌ها و خصوصیات شخصیتی هم باشند. شاید برجسته‌ترین ویژگی روانشناسان بالینی، نگرش بالینی یا رویکرد بالینی باشد (کورچین، ۱۹۷۶) که عبارت است از گرایش به تلفیق دانش حاصل از تحقیق درباره رفتار انسان و فرایندهای ذهنی از طریق سنجش انفرادی برای فهمیدن یک شخص خاص و کمک به او. نگرش بالینی وجه تمایز روانشناسان بالینی از سایر روانشناسانی است که آنها نیز دنبال کشف اصول عمومی حاکم بر مشکلات رفتاری انسان هستند. روانشناسان بالینی به این نوع تحقیق هم علاقه مندند ولی در عین حال دوست دارند بدانند زندگی و مشکلات آدم‌ها در سطح فردی چگونه شکل می‌گیرند و چطور می‌توانیم آنها را در سطح فردی درمان کنیم.

چون روانشناسی بالینی رشته‌ای بسیار علمی و عمیقاً شخصی است، کسی که می‌خواهد وارد این رشته شود باید علاقه‌ای شدید و از سر دلسوزی به انسان‌ها داشته باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *