حداقل 10 درصد تخقیف در ثبت نام طرح پاییز - اطلاعات بیشر تماس با موسسه
02126407431

روانشناسی تربیتی

روانشناسی تربیتی

برخی روانشناسی تربیتی را یک نظام مستقل علمی دارای روشها و نظریه‌های خاص خودش می‌دانند و برای آن دو هدف و وظیفه اصلی قائل‌اند: ۱) درک و فهم فرایندهای تربیتی و آموزش ۲) تهیه و گسترش راههای بهبود بخشیدن به این فرایندها، بلکین و گری (۱۹۷۷) در این باره گفته‌اند

” سه عامل اساسی زیر موضوعهای اصلی روانشناسی تربیتی را تشکیل می‌دهند: یادگیرنده، مدرس و فرایندی که بین این دو واقع می‌شود. تمام مباحث اصلی روانشناسی تربیتی مشتقات این سه عامل زیر بنایی هستند”.

همچنین سیفرت (۱۹۹۱) روانشناسی تربیتی را به عنوان ” مطالعه چگونگی ایجاد یادگیری و اینکه به چه نحوی آموزش می‌تواند به ایجاد یادگیدی کمک نماید” تعریف کرده است. سیفرت در تکمیل تعریف خود، دانش روانشناسی تربیتی را شامل موارد زیر دانسته است: ویژگیها یا رشد و تحول یادگیرندگان، نحوه یادگیری رفتارها یا اندیشه‌ها، شرایط ارتقاء یادگیری، چگونگی پاسخگویی به نیازهای یادگیرندگان دارای تواناییها و پیشینه‌های متفاوت و نحوه ارزشیابی تربیتی”.

گستره روانشناسی تربیتی

کلید ورود به مطالعات و مباحث روانشناسی مطالعه و آگاهی از روانشناسی تربیتی است. روانشناسی تربیتی پایه‌ای برای درک و فهم سایر حوزه‌های روانشناسی است و سایر حوزه‌های روانشناسی نیز از نظریات و تحقیقات روانشناسی تربیتی استفاده‌های وسیعی می‌برد. در کنار این موضوع روانشناسی تربیتی در زندگی روزمره از کاربردی‌ترین حوزه های روانشناسی است. مدرسه، آموزشگاه‌ها، روشهای تربیت کودک، آموزش رانندگی و انتقال تجربیات از نسلی به نسلی دیگر به یادگیری و روشهای آن وابسته هستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *