دپارتمان روان شناسی موسسه نگاره (تحت برنامه ریزی استاد محمدی)

ارشد روانشناسی - دکتری روانشناسی

مصاحبه با رتبه یک کنکور ارشد روانشناسی 97

سه شنبه 29 خرداد 1397

1. چه زمانی شروع به مطالعه برای آزمون کنکور کردید؟

من برای کنکور 97 ثبت نام کرده بودم ولی به دلیل یک سری برنامه‌های خانوادگی قصدم این بود که فقط به صورت آزمایشی در آن شرکت کنم و سال 98 به طور جدی برای کنکور درس بخوانم. اما در اواخر بهمن ماه شرایطم تغییر کرد و تصمیم گرفتم شانسم را برای سال 97 امتحان کنم.

 

2. چطور برای اینکه بهترین بهره را از زمان کوتاه باقیمانده تا کنکور ببرید برنامه‌ریزی کردید؟

به دلیل کمبود وقت مجبور بودم از بعضی مباحث صرف نظر کنم. چون نسبت به زبان انگلیسی تا حدودی تسلط داشتم، آن را کلاً کنار گذاشتم. برای هر کدام از دروس رواشناسی (یعنی روانشناسی بالینی، رشد، آسیب شناسی، و فیزیولوژیک و انگیزش و هیجان) دو هفته وقت گذاشتم و آمار و روش تحقیق را در عرض پنج روز خواندم. چون در مورد درس علم النفس هیچ پیش‌زمینه‌ای نداشتم و به نظرم مباحثش سخت و فلسفی می‌آمد، می‌خواستم از آن هم صرف نظر کنم ولی دقیقا در هفتۀ آخر قبل از کنکور تصمیم گرفتم در کلاس نکته و تست دکتر محمدی شرکت کنم. وقتی دیدم بقیۀ افرادی که در این کلاس حضور داشتند تا حد زیادی به مباحث تسلط دارند و به سوالات کنکور سالهای قبل درست پاسخ می‌دهند کمی خودم را باختم، ولی در عوض یک دید کلی نسبت به مباحث علم النفس پیدا کردم و فهمیدم که با دانستن یک سری نکات کلیدی می‌توانم حداقل تعدادی از سوالات کنکور را جواب بدهم. روز بعد از آن کلاس را هم کلاً به خواندن نکات علم النفس اختصاص دادم و خیلی خوشحالم که این درس را به طور کلی کنار نگذاشتم چون با همین مقدار مطالعه توانستم در کنکور نمرۀ 62% را در آن کسب کنم.

 

3. از چه منابعی استفاده کردید؟ من فرصت مطالعۀ منابع اصلی را نداشتم و صرفاً از کتابهای مخصوص کنکور و جزوات اساتید استفاده کردم. البته این موضوع باعث شد که در درسهای آسیب شناسی و روانشناسی بالینی که مطالب خیلی گسترده‌ای را شامل می‌شوند نتوانم درصدهای بالایی در کنکور بیاورم و به ترتیب 50 و 55  درصد در این دروس کسب کردم. بنابراین به داوطلبین سالهای آینده پیشنهاد می‌کنم که اگر فرصت دارند حتماً علاوه بر کتابهای کمکی منابع اصلی این دروس را هم مطالعه کنند.

 

4. آیا در کلاسهای کنکور شرکت کرده بودید؟ در کلاس های  رشد و بالینی دکتر محمدی وآسیب و فیزیولوژیک دکتر پیری و آمار و روش تحقیق دکتر حبیبی که در ترم پاییز و زمستان در موسسه نگاره و ماهان تشکیل شدند به همراه نکته وتست علم النفس دکتر محمدی شرکت کرده بودم ولی صرفاً به مطالب گوش می‌کردم و جزوه برمی‌داشتم تا سال بعد، برای کنکور 98 نیازی به کلاس رفتن نداشته باشم. ولی به طور کلی کلاسها برای فهم موضوعات مفید بودند و من شخصاً از کلاسهای آمار و روانشناسی فیزیولوژیک و آسیب شناسی خیلی بهره بردم.

5. در خود جلسۀ کنکور چطور به سوالات پاسخ می‌دادید؟ چون می‌دانستم که زبان انگلیسی نقطۀ قوتم خواهم بود، حدود 40 دقیقۀ اول را صرف پاسخ به سوالات زبان کردم، اما وقتی به بخش آمار رسیدم، با دیدن دو سوال اول خیلی مضطرب شدم چون اصلا به نظرم آشنا نمی‌آمدند. به همین خاطر تصمیم گرفتم برای اینکه روحیه‌ام خراب نشود ابتدا سوالات قسمت‌های دیگر را جواب بدهم. وقتی دوباره به قسمت آمار برگشتم، باز هم به راحتی متوجه راه حل سوالات نمی‌شدم و تا پایان زمان آزمون مشغول بررسی و تحلیل آنها بودم. اما خوشبختانه در نهایت در خیلی موارد موفق شدم جواب صحیح را پیدا کنم.

 

6. به طور کلی چه عواملی را در موفقیت خود موثر می‌دانید؟ شرکت در کلاسهای حضوری قطعاً در مورد مباحثی که پیش‌زمینه‌ای در آنها نداشتم موثر بود ولی دو عامل را عوامل اصلی موفقیتم می‌دانم. اول اینکه علیرغم مشکلات روحی و جسمی‌ای که دقیقاً در همان زمان پیش از کنکور برایم رخ داده بودند به تلاش ادامه دادم و دوم اینکه توانستم در دروس زبان انگلیسی و آمار و روش تحقیق که دانشجویان رواشناسی معمولاً در آنها درصدهای بالایی به دست نمی آورند نمره‌های بالایی کسب کنم .

 

 

مطالب دیگر مصاحبه با رتبه های برتر کنکور روانشناسی
مصاحبه با رتیه برتر کنکور دکتری روانشناسی _ رتبه 30 تربیتیمصاحبه با رتبه های برتر کنکور دکتری روانشناسی _ نسیم قانعی رتبه 7مصاحبه با رتبه های برتر کنکور دکتری روانشناسیتجربه مصاحبه کنکور دکتری روانشناسیدکتری روانشناسی مصاحبه با رتبه برترمصاحبه با رتبه برتر سال 97 کنکور دکتری روانشناسیمصاحبه با نسرین گودرزی رتبه 3 کنکور دکتری روانشناسی سلامت دانشگاه آزاد سال 94مصاحبه با صفورا کشاورز رتبه 3 کنکور دکتری روانشناسی تربیتی دانشگاه آزاد سال 94مصاحبه با شیلر کیخاونی رتبه 13 کنکور دکتری روانشناسی عمومی دانشگاه آزاد سال 94مصاحبه با مهشید تیرگر رتبه 15 کنکور دکتری روانشناسی عمومی دانشگاه آزاد سال 94
ورود به سامانه