دپارتمان روان شناسی موسسه نگاره (تحت برنامه ریزی استاد محمدی)

ارشد روانشناسی - دکتری روانشناسی

مصاحبه با سیما عالمی رتبه 5 کنکور دکتری روانشناسی سلامت دانشگاه آزاد سال 93

پنجشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۴

 

مصاحبه با سیما عالمی رتبه 5 دکتری روانشناسی سلامت

کنکور دکتری دانشگاه آزاد سال 93

 

1. لطفاً خودتان را معرفی فرموده بفرمائید چرا این رشته را برای تحصیل انتخاب کرده اید؟

ضمن سلام و خسته نباشید و تشکر از زحمات شما. سیما عالمی هستم متولد 1359، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته روانشناسی بالینی از دانشگاه علوم تحقیقات تهران. در حال حاضر به عنوان مدرس دانشگاه جامع علمی کاربردی پرسپولیس در گرایش روانشناسی ورزش فعالیت دارم و مدیر موسسه سلامت آسیای شرقی هستم. از آنجایی که حوزه‌ی فعالیتی من مربوط به سلامت و ورزش است بنابراین رسیدن به این هدف را، ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ی روانشناسی سلامت دیدم.

2. علت موفقیت خود در کنکور دکتری روانشناسی سلامت را چه میدانید؟

علل زیادی در این موفقیت دخیل بوده. اولین کاری که انجام دادم دریافت مشاوره در این زمینه و پرسیدن نوع دروس و منابع اصلی بود. بعد از آن سعی کردم از تجربه‌ی رتبه‌های برتر سال گذشته استفاده کنم. سپس سعی کردم خود را در جوی رقابتی قرار دهم و این کار را با شرکت در کلاسها انجام دادم و تا جایی که زمان داشتم و با اینکه شاغل بودم با استفاده از مشاوره‌هایی که در این زمینه دریافت کردم شروع به درس خواندن کردم.

3.  آیا مشاوره و راهنمایی خاصی برای مطالعه و موفقیت داشتید؟

بله قطعا. از همان ابتدا از مشاوره‌های جناب آقای دکتر محمدی استفاده کردم و این مشاوره‌ها در طی دوران درس خواندن هم ادامه داشت. علاوه بر آن از تجربه‌های رتبه‌های برتر سال گذشته نیز استفاده کردم.

4. منابع مطالعاتی و شیوه مطالعه خود را برای شرکت در کنکور دکتری روانشناسی سلامت را بفرمایید؟

همان گونه که می‌دانید برای کنکور دکتری منابعی معرفی نمی‌شود اما با توجه به تجاربی که اساتید در این زمینه دارند برخی کتب را در اولویت قرار دادند که من تا جایی که زمان فرصت می‌داد سعی کردم اکثر آنها را مطالعه کنم. در مورد شیوه‌ی مطالعه هم به این صورت نبود که حتما باید زمان مشخصی را پر می‌کردم بلکه سعی می‌کردم تمام مدتی را که مطالعه می‌کنم کاملا تمرکز داشته باشم و مطالب را به صورت مفهومی درک کنم.

5. در کدام کلاسها شرکت کردید و آنها را در قبولی خود چقدر مفید ارزیابی می نمایید؟

من در کلاسهای روانشناسی رشد، آسیب شناسی روانی(با اینکه جزء منابع کنکور نبود) و نوروسایکولوژی و همچنین کلاسهای نکته و تست شرکت کردم و همه‌ی این کلاسها را در قبولی و همچنین افزایش سطح علمی خود بسیار موثر می‌دانم.

6.  چه توصیه ایی برای داوطلبان دارید؟

اولین نکته این است که باید باور داشته باشند که قطعا می‌توانند موفق شوند و از آزمون دکتری برای خود رویایی دست نیافتنی نسازند و برای رسیدن به این موفقیت از مشاوره‌‌ی افرادی که در این زمینه تخصص دارند استفاده و به آنها اعتماد کنند. با توصیه‌ی مشاور خود، کتابهای مهم را انتخاب و در آنها به حد تسلط برسند. به درصد پاسخگویی رتبه‌های برتر سال گذشته اکتفا نکنند، چرا که ممکن است یک سال سوالها سخت باشد و به طور کلی درصدها پایین باشد و سال دیگر سوالها آسان باشد و درصدها بالا برود. بنابراین همان گونه که ذکر کردم باید سعی کنند در هر درس به حد تسلط برسند و برای رسیدن به مهم، استفاده از کلاسها بسیار می‌تواند کمک کننده باشد.

7. نظرتان در خصوص کلاسهای نکته وتست و آزمونهای موسسه چیست؟

چون در طی مدت مطالعه، مطالب زیادی آموخته می‌شود و نزدیک به زمان کنکور ممکن است طبقه‌بندی ذهن در مورد مطالب با مشکل مواجه شود و این حس در دانشجو ایجاد گردد که هر آنچه خوانده فراموش شده‌‌است، بنابراین کلاسهای نکته و تست این مشکل را از بین می‌برد و یک گشتالت در خصوص آنچه آموخته‌اید در ذهن ایجاد می‌کند که این موضوع می‌تواند به دانشجو در زمان کنکور بسیار کمک کند.

در مورد آزمون‌ها نیز دانشجو می‌تواند پس از مطالعاتی که دارد خود را بیازماید و این موضوع از این جهت مهم است که بارها دیده شده که یک دانشجو زمان زیادی برای مطالعه اختصاص می‌دهد اما به نکات توجهی نمی‌کند. با شرکت در آزمونها می‌توانید متوجه شوید که طراحان سوال به چه مسائلی بیشتر توجه می‌کنند و شما از چه نکاتی غافل شده‌اید و به این ترتیب می‌توانید شیوه‌ی مطالعه‌ی خود را اصلاح نمایید.

8. و سخن آخر.

همان گونه که قبلا ذکر کردم موفقیت در کنکور دکتری یک رویای دست نیافتنی و مختص افراد نابغه نیست چه بسا افراد بسیار باهوشی هستند که بدون تلاش به موفقیت نمی‌رسند اما افراد دیگر با پشتکار و تلاش به هر آنچه که ‌خواستند رسیده‌اند.

بنابراین با تلاش، مشاوره درست، استفاده از کتابهای معتبر و موسسه آموزشی با تجربه و همچنین باور به اینکه شما نیز می‌توانید و از همه مهم‌تر توکل به خدا، سال آینده قطعا شما را به عنوان رتبه‌های برتر خواهیم دید.

و در نهایت از تمامی کسانی که من را در این راه یاری کردند و از مشاوره‌های ارزشمند خود، من را بهره‌مند ساختند از جمله جناب آقای دکتر محمدی کمال تشکر را دارم.

 

مصاحبه با رتیه برتر کنکور دکتری روانشناسی _ رتبه 30 تربیتیمصاحبه با رتبه های برتر کنکور دکتری روانشناسی _ نسیم قانعی رتبه 7مصاحبه با رتبه های برتر کنکور دکتری روانشناسیتجربه مصاحبه کنکور دکتری روانشناسیدکتری روانشناسی مصاحبه با رتبه برترمصاحبه با رتبه برتر سال 97 کنکور دکتری روانشناسیمصاحبه با رتبه یک کنکور ارشد روانشناسی 97مصاحبه با نسرین گودرزی رتبه 3 کنکور دکتری روانشناسی سلامت دانشگاه آزاد سال 94مصاحبه با صفورا کشاورز رتبه 3 کنکور دکتری روانشناسی تربیتی دانشگاه آزاد سال 94مصاحبه با شیلر کیخاونی رتبه 13 کنکور دکتری روانشناسی عمومی دانشگاه آزاد سال 94
ورود به سامانه