دپارتمان روان شناسی موسسه نگاره (تحت برنامه ریزی استاد محمدی)

ارشد روانشناسی - دکتری روانشناسی

مصاحبه با مختار سیفی رتبه 17 کنکور دکتری روانشناسی سلامت دانشگاه آزاد سال 94

پنجشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۴

 

مصاحبه با مختار سیفی رتبه 17 دکتری روانشناسی سلامت

کنکور دکتری دانشگاه آزاد سال 94

 

1. لطفاً خودتان را معرفی فرموده بفرمائید چرا این رشته را برای تحصیل انتخاب کرده اید؟

مختار سیفی هستم، فارغ‌التحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی دانشگاه آزاد و رتبه 17 کنکور دکتری روانشناسی سلامت دانشگاه آزاد سال 94.

قبل از اینکه توضیح بدهم که چرا رشته روانشناسی سلامت را برای ادامه تحصیل انتخاب کردم باید بگویم که چی شد اصلا از ابتدا وارد رشته روانشناسی شدم. در دوران دبیرستان رشته تحصیلی من علوم تجربی بود اما به جامعه شناسی علاقه داشتم. در کنکور سراسری در رشته دامپزشکی پذیرفته شدم که نرفتم و در بین 11 انتخاب دانشگاه آزاد که 10 تای آنها علوم اجتماعی بود در کمال ناباوری رشته روانشناسی بالینی را برای ادامه تحصیل انتخاب کردم اما انتخاب رشته دکتری روانشناسی سلامت تا حدودی بع این دلیل است که در چند سال اخیر برخی رویکردهای روانشناسی مانند روان‌شناسی مثبت تأکید زیادی بر نقاط قوت افراد و پیشگیری دارد اما همچنان در روانشناسی و روان درمانی نگاه کلی به مقوله بیماری روانی یک نگاه آسیب‌ شناسی مدار است اما رشته روانشناسی سلامت تا حدی مغایر با این نگاه ضعف نگارانه است.

2. علت موفقیت خود در کنکور دکتری روانشناسی سلامت را چه میدانید؟

بهتر بود این س.ال پس از اعلام نتیجه نهایی پرسیده می‌شد. اما به طور کلی می‌توان گفت که یکی از علت های اصلی موفقیت هر کسی از جمله خودم حضور مستمر و بدون غیبیت در تمامی کلاس ها ( چه کلاس‌های دوران دانشگاه و چه کلاس‌های آمادگی کنکور) است. مثلاً خود من تا آنجایی که به یاد دارم در کل دوران دانشجویی خود در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و نیز در طی چند ماهی که در مؤسسه استاد محمدی بودم حتی یک جلسه هم غیبت نداشته‌ام و همین مورد تنبلی‌های بیرون از کلاس مرا تا حدی جبران می‌کرد.

3. آیا مشاوره و راهنمایی خاصی برای مطالعه و موفقیت داشتید؟

با توجه به دوری چهار ساله از درس و دانشگاه به حتم به راهنمایی‌های اساتید به خصوص استاد محمدی و استاد رحیمی که اغلب به صورت کلی در کلاس‌ها بود در نشان دادن را ه صحیح به من مفید بوده است.

4.  منابع مطالعاتی و شیوه مطالعه خود را برای شرکت در کنکور دکتری روانشناسی سلامت را بفرمایید؟

با توجه به اینکه تقریباً از پاییز 94 تصمیم به شرکت در آزمون دکتری گرفتم و به جز یک بار (آن هم مصاحبه بدون آزمون سال قبل) تجربه هیچ گونه کنکور دکتری را نداشتم و کلاس‌های آمادگی کنکور نیز از اوایل آبان ماه آغاز شده بود بنابراین سعی کردم با توجه به زمان کوتاه نهایت استفاده را از حضور در کلاس ببرم و از طرفی شرایط کاری ام نیز طوری بود که خیلی فرصت مطالعه خارج از کلاس‌ها را نداشتم.

البته نا گفته نماند که دوران دانشجویی در مقطع کارشناسی ارشد با انرژی‌تر بودم خیلی از کتب روانشناسی را با جدیت مطالعه کرده بودم که همین موضوع نیز باعث فهم بهتر مطالب کلاس در مؤسسه می‌شد. برای کنکور هم به غیر از یکی دو کتاب مرجع به خاطر کمبود زمان فقط جزوه‌های کلاسی و نمونه سوالات کنکور را خواندم.

5. در کدام کلاسها شرکت کردید و آنها را در قبولی خود چقدر مفید ارزیابی می نمایید؟

در تمامی کلاس‌های مؤسسه کوثر شرکت کردم و آنها را کاملاً مفید دیدم. البته به نظر من داوطلبان بایستی به این نکته مهم توجه نمایند که رقابت کنکور مانند مسابقات دوچرخه سواریدر مسیرهای جنگل و کوهستانی پر پیچ و خم است و کلاس‌های آمادگی کنکور اغلب به مانند راهنمای مسیر، مسیرهای درست را به ما نشان می‌دهند که به بیراهه نرویم. اما اگر از این مؤسسات انتظار داشته باشیم که علاوه بر نشان دادن مسیر مسابقه، دوچرخه سواری هم به ما آموزش بدهند انتظاراتمان تا حدی غیر منطقی به نظر می‌رسد. بنابراین بهتر است خودمان کمی تمرین دوچرخه سواری داشته باشیم.

6. چه توصیه ایی برای داوطلبان دارید؟

سعی کنند به کنکور به مثابه یک بازی چالشی نگاه کنند و کل ذهن خود را درگیر نتیجه پایانی نکنند و کل ذهن خود را درگیر نتیجه پایانی نکنند. تا می‌توانند سعی کنند از فرایند بازی لذت ببرند.

بدانند پایان این بازی دو حالت بیشتر ندارد، یا فرد نتیجه می‌گیرد یا نمی‌گیرد.

در ضمن به این نکته هم توجه داشته باشند که در پایان بازی کنکور هیچ‌گاه کسی Gamr over نمی‌شود!

7. نظرتان در خصوص کلاسهای نکته وتست و آزمونهای مؤسسه چیست؟

یکی از مفیدترین قسمت‌های کلاس های مؤسسه جمع بندی پایانی یا همان کلاس نکته و تست است که در آن خیلی از مطالب و سوالات احتمالی توسط اساتید گفته می‌شود. به عنوان مثال کلاس نکته وتست درس سلامت و آمار و زوش تحقیق در مورد خود من خیلی خیلی کمک کننده بود.

8. و سخن آخر.

در پایان تشکر می‌کنم از تمامی اساتید دلسوز مؤسسه به ویژه دکتر محمدی و نیز نمامی دوستانی که در طی زمان کلاس‌ها بیش از آنکه به رقابت فکر کنند به رفاقت فکر می‌کردند و صادقانه هر گونه مطلب یا آموخته‌ای را که احساس می‌کردند کمک کننده است در اختیار دوستانشان قرار می‌دادند تشکر ویژه می‌کنم.

همچنین تبریک می‌گویم به دوستانی که در آزمون امسال موفق شدند و نیز آرزوی موفقیت می‌کنم برای دوستانی که بدون غلو شایسته تر و کوشاتر از خود من بودند اما یا به دلیل ضعف سیستم کنکور . یا به دلایل دیگر نتوانستند امسال به نتیجه خود برسند. 

مصاحبه با رتیه برتر کنکور دکتری روانشناسی _ رتبه 30 تربیتیمصاحبه با رتبه های برتر کنکور دکتری روانشناسی _ نسیم قانعی رتبه 7مصاحبه با رتبه های برتر کنکور دکتری روانشناسیتجربه مصاحبه کنکور دکتری روانشناسیدکتری روانشناسی مصاحبه با رتبه برترمصاحبه با رتبه برتر سال 97 کنکور دکتری روانشناسیمصاحبه با رتبه یک کنکور ارشد روانشناسی 97مصاحبه با نسرین گودرزی رتبه 3 کنکور دکتری روانشناسی سلامت دانشگاه آزاد سال 94مصاحبه با صفورا کشاورز رتبه 3 کنکور دکتری روانشناسی تربیتی دانشگاه آزاد سال 94مصاحبه با شیلر کیخاونی رتبه 13 کنکور دکتری روانشناسی عمومی دانشگاه آزاد سال 94
ورود به سامانه