دپارتمان روان شناسی موسسه نگاره (تحت برنامه ریزی استاد محمدی)

ارشد روانشناسی - دکتری روانشناسی

مصاحبه با وحید تقی پور

شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴

 

1. لطفا خودتون رو برای داوطلب های متقاضی کنکور ارشد مشاوره معرفی کنید.

 با عرض سلام، وحید تقی پور هستم متولد سال 69 ،  ترم آخر مهندسی مکانیک هستم از دانشگاه صنعتی شریف از همون اوایل دبیرستان علاقه ی زیادی به کارهای تربیتی و ارتباطات انسانی داشتم توی دانشگاه هم با دیدن مشکلات بسیار زیاد ارتباطی و مخصوصا مشکلات ارتباطات دختر و پسر چه برای ازدواج و چه روابط عاشقانه تصمیم گرفتم که تغییر رشته بدم.

2. از کی تصمیم به مطالعه گرفتید و چطور شد این رشته رو انتخاب کردید؟       

توی تابستان سال 91 بین روانشناسی بالینی ، روانشناسی تربیتی و رشته ی مشاوره در حال تحقیق بودم و دیدم اون چیزی که نیازهای من بر طرف میکنه و امکاناتی که میخوام در اختیارم میذاره رشته ی مشاوره است و لذا این رشته انتخاب کردم. از اول شهریور تقریبا به طور رسمی درس خوندن من برای کنکور شروع شد، البته قبلا مطالعات جانبی درباره روانکاوی داشتم.

3. آیا مشاور یا راهنمای مشخصی برای روند مطالعه داشتید؟

بله، شکر خدا از طریق وبلاگ با دکتر جعفری آشنا شدم و اولین ملاقاتمون تابستان 91 برای آشنایی با منابع و روند مطالعه و شرایط کنکور برگزار کردیم و داستان درس خوندن من شروع شد.

4. در کدوم کلاسها شرکت کردید و میزان تاثیر اونا رو در قبولیتون چقدر ارزیابی می کنید؟    

یه نکته کلی باید اینجا بگم ، من به دلیل خصوصیات شخصی خیلی سخت به چیزی غیر از منابع اصلی اعتماد میکنم حتی توی لیسانس هم جزوه ی استاد ها رو نمیخوندم و منبع اصلی میخوندم و همچنین دوس دارم خودم درس ها رو بخونم و خلاصه کنم و ... چه غلط چه درست،  اعتماد به نفس بالایی دارم که خودم هرچی رو بخونم از پسش برمیام و نیازی به چیز اضافه ندارم لذا صادقانه باید بگم  نظر من در این مورد کمی جهت داره و دوستان حواسشون باشه که به عنوان یه نسبتاً مخالف دارم نظر میدم!

من در کلاس های مبانی و فنون و نظریه های مشاوره شرکت کردم، این کلاس ها بیشتر برای من نقش یه موتور داشت که بهم انگیزه بده و من تو حال و هوای رقابتی کنکور نگه داره و همچنین رقبام بشناسم. برای درس مبانی و فنون که منابع متعددی داره نکات کلاس مفید بود ولی برای درس نظریه های مشاوره از این بابت که خودم تو سطح بالایی از فهم و نکته سنجی تو این درس میدیدم از کلاس استفاده مفیدی نکردم. به نظرم برای شرکت در کلاس های  آموزشی باید 2 نکته مد نظر داشت:

1. اینکه دانشجو خودش همه منابع میخونه یا تک منبع جلو میره

2. و اینکه درس به درس باید بررسی بشه

برای درسی مثل آمار و روش تحقیق،  و کاربرد آزمون های روانی  کلاس خیلی میتونه مفید باشه چون برای بچه ها معمولا فهمیدنشون سخته و خوندنشون زمان زیادی میبره ولی به نظرم برای درس های نظریه های شخصیت و نظریه های مشاوره اگه کسی با فهم اولیه مطالب مشکلی نداره ، کلاس خیلی مفید نیست زیرا نکات ریز بسیار زیادی دارن که زمان کلاس اجازه ی مطرح کردنشون نمیده  و همچنین نکات ریزی که طراحان از مقدمه ی کتاب ها یا جاهای بی ربط  کتاب ها سوال میدن، تبعاً تو کلاس هامطرح نمیشه.

کنکور امسال یه فرق مهمی با پارسال داشت و اون اینکه متاسفانه به سمت سوالات ریزتر و حفظی تر رفته و سوالات مفهومی نبود  و این هشداریه برای دانشجو هایی که میخوان درصد بالایی بیارن که حتما تو هر درس 2 تا منبع اصلی اول رو دقیق و خط به خط بخونن ولی به طور کلی اگه کسی هدفش برای هر درس حدود 60 % باشه اعتماد به مطالب کلاس حتما کفایت میکنه ( البته با درصد 60 هم اگه روز کنکور خوب کنکور بدن رتبه ی تک رقمی میارن !!)

5. بطور متوسط چقدر مطالعه می کردید و تست می زدید؟

من از اول شهریور تا اول دی به طور متوسط روزی 4.30 ساعت درس می خوندم  به این دلیل که دانشگاه هم کلاس داشتم ولی از  اول دی تا کنکور تقریبا به روزی 8 ساعت رسوندم واین نکته ی خیلی مهمی بود که تو روزای آخر ساعت کاری بالایی داشتم تا سطح آمادگیم حفظ کنم.

 من تو درس زبان و آمار و روش تحقیق تست زدم و برای درس های دیگه رو سوالات 6 سال اخیر کنکور  تمرکز کردم. تقریبا دوبار کنکورهای چندسال آخر زدم ولی طرز نگرشم تحلیل طرز فکر طراح ها و مطالب مهم براشون بود که خیلی مفید بود.

6. نظرتون درباره آزمونهای آزمایشی، کلاسهای جمع بندی و ترمی چیه؟

 آزمون های آموزشی بسیار بسیار مفید هستند، هم روحیه رقابتی ایجاد میکنن و هم به داوطلب انگیزه میدن که برای نتیجه گرفتن تو  آزمون تلاش بیشتری بکنه و از بودجه بندی عقب نیفته،  به علاوه خووب کنکور دادن خودش هنریه که تا شرایط آزمون حاکم نباشه نمیشه اون یاد گرفت و خونه امتحان دادن این تاثیر نداره ! استرس ، دیدن دیگران ، دقت در تنظیم وقت و خیلی موارد دیگر فقط در بیرون آزمون دادن وجود داره و داوطلب میتونه اونجا خودش رو محک بزنه و نقاط مثبت و منفیش رو بشناسه.

در مورد کلاس ها هم در سوال قبلی جواب دادم، به طور متوسط برای بدست آوردن درصد حدود 60 مناسب هستند و اگه کسی توانایی نداره یا وقت کافی نداره که خودش چندتا منبع کامل بخونه کلاس ها خیلی مفیدند. کلاس های جمع بندی هم در آخر کار برای یادآوری مطالب مفید هستند.

7. اگه به روند مطالعه چند ماه گذشته برگردید چه کارهایی انجام می دید؟

من برای درس کاربرد آزمون ها خوب مطالعه نکردم ، ماه آخر فهمیدم که ضعف زیادی دارم و سوالات از منابع زیادی میاد و از جاهایی میاد که به نظر من بی اهمیت بودن ، لذا اگه به گذشته برگردم رو این درس تلاش بیشتری میکنم.

با توجه به کنکوری که برگزار شد کار بیشتری نمیکردم و حتی برای بعضی از درس ها مثل نظریه های مشاوره کمتر درس میخوندم، چون سوالات کنکور به طور کلی  بی ربط بودن و دانش داوطلب رو نمی سنجیدن و بعضی از جواب ها هم که بی ربط تر!!!

8. هدف شما برای ادامه روند مشاوره چیه؟

من دوست دارم از یک لحاظ تو مشاوره دادن شبیه جرالد کوری و پروچسکا بتونم به طور عمومی متناسب با هر نظریه ای و هر مراجعه ای مشاوره بدم که همچین شرایطی رو  تو ایران نداریم و لذا یکی از دلایل انتخاب دانشگاه تهران، فرصتی برای خارج رفتن هست، حالا چه شوخی چه جدی روزی که مشاوره رو شروع کردم  گفتم دکترام رو از دانشگاه هاروارد میگیریم، محل تحصیل خیلی از روانشناس ها مثل اسکینر، آلپورت و ... آشنایی عملی با روان درمانی گشتالت و هیپنوتیزم هم برام خیلی مهمه که حتما پیگیری میکنم! تمرکز اصلیم بر روی مسئله ازدواج، عشق و روابط صمیمانه خواهد بود.

9. چه توصیه هایی برای داوطلبای متقاضی رشته مشاوره دارید؟

به طور کلی  برنامه ریزی مناسب و تسلط به برنامه ی شخصی و ساعت کاریه بالا برای موفقیت بسیار بسیار ضروری هستند. اعتماد به نفس و مطالعه با حوصله و دقیق هم موارد مهمی هستند.

10. کلام آخر؟

در این باره  اولا روی تذکر به خودم هست بعد به دوستان عزیزم، حرفه ی مشاوره از این بابت که با تربیت انسان در ارتباطه خیلی خیلی بار سنگینی رو دوش افراد میذاره و  اگر میخواهیم افراد تاثیر گذاری باشیم در ابتدا باید از نفس خودمون برای اصلاح و رشد شروع کنیم!  تا وقتی که من به مطالبی که به دیگران میگم، خودم عمل نکن ، حرفهایم در دیگران تاثیری نخواهند گذاشت. خداوند در قرآن کریم سوره اعراف می فرمایند: " وَ الْبَلَدُ الطَّیِّبُ یَخْرُجُ نَباتُهُ بِإِذْنِ رَبِّهِ وَ الَّذی خَبُثَ لا یَخْرُجُ إِلاَّ نَکِداً کَذلِکَ نُصَرِّفُ الْآیاتِ لِقَوْمٍ یَشْکُرُونَ (58) ": که به تعبیر من یعنی قلبی که پاک باشه به لطف خداوند،  ثمره مفید میده و مردم ازش استفاده میکنن ولی قلبی که پاک نباشه هرچقدر هم که دانش یا ... داشته باشه، نمیتونه به دیگران در کمال انسانی کمکی کنه...

 با سپاس از فرصت مصاحبه ای که به وجود آوردین...

 

 

مصاحبه با رتیه برتر کنکور دکتری روانشناسی _ رتبه 30 تربیتیمصاحبه با رتبه های برتر کنکور دکتری روانشناسی _ نسیم قانعی رتبه 7مصاحبه با رتبه های برتر کنکور دکتری روانشناسیتجربه مصاحبه کنکور دکتری روانشناسیدکتری روانشناسی مصاحبه با رتبه برترمصاحبه با رتبه برتر سال 97 کنکور دکتری روانشناسیمصاحبه با رتبه یک کنکور ارشد روانشناسی 97مصاحبه با نسرین گودرزی رتبه 3 کنکور دکتری روانشناسی سلامت دانشگاه آزاد سال 94مصاحبه با صفورا کشاورز رتبه 3 کنکور دکتری روانشناسی تربیتی دانشگاه آزاد سال 94مصاحبه با شیلر کیخاونی رتبه 13 کنکور دکتری روانشناسی عمومی دانشگاه آزاد سال 94
ورود به سامانه