دپارتمان روان شناسی موسسه نگاره (تحت برنامه ریزی استاد محمدی)

ارشد روانشناسی - دکتری روانشناسی

راهکار های آمادگی مصاحبه دکتری روانشناسی

بهتر است در حین ورود به جلسه مصاحبه با اعتماد به نفس وارد شوید و اعتماد به نفستان را تا لحظه آخر حفظ کنید و به سوالات با عجله پاسخ ندهید.

⁉️اندکی تفکر قبل از پاسخ دادن باعث می شود جواب سوال را در ذهنتان جمع بندی کنید و به صورت کامل و جامع پاسخ دهید البته بهتر است سوالات را به صورت کوتاه پاسخ دهید چون ممکن است توضیح بیش از حد شما را از هدف و پاسخ اصلی دورتر نماید. بهتر است اگر جواب سوالی را نمیدانید به صراحت بگویید که جواب را نمیدانید و به سمت حاشیه نروید.

بهتر است طی مصاحبه توجه جمع را به سمت مهارت هایتان ببرید و آن ها را با توانایی هایتان آشنا سازید و طی مصاحبه با تمامی اساتید ارتباط چشمی برقرار کنید.

روند مصاحبه در دانشگاه های مختلف متفاوت است اما همیشه روی چند زمینه خاص متمرکز می شوند. معرفی داوطلب و رزومه تحصیلی وی، نام دانشگاه هایی که در آن ها مشغول به تحصیل بودند، علت کم بودن بعضی نمرات درسی، کلیات پایان نامه ارشد، زمینه کاری مورد علاقه داوطلب از جمله سوالات روز مصاحبه هستند. 

یکی از سوالاتی که مطرح می شود، انگیزه داوطلب از تحصیل در مقطع دکتری است. داوطلب باید بتواند علاقه و انگیزه خود را از تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه آزاد به صورت واضح و قابل قبول توضیح دهد. 

بسیاری از اساتید روی این که داوطلب چه شغلی دارد حساس اند و معتقدند دانشجوی دکتری باید تمام وقت خود را صرف پژوهش و دروس دکتری کند. البته رزومه شغلی ای که در آن تدریس یا پژوهش دیده شود پسندیده است اما اگر دارای شغل تمام وقت باشید، امکان دارد در این زمینه نمره ای منفی بگیرید.

قطعا مهارت زبان شما مورد ارزیابی قرار می گیرد. بهتر است اگر توانایی اخذ مدرک زبان دارید قبل از مصاحبه آن را دریافت کنید در غیر این صورت تا قبل از آزمون جامع فرصت خواهید داشت تا مدرک زبان خود را اخذ کنید. در کل اگر به دیکشنری لغات تخصصی رشته خود دسترسی دارید حتما یک دور آن را مطالعه کنید.

در نهایت هر امتیازی که شما در مصاحبه دکتری کسب کنید محاسبه شده، با نمره حاصل از آزمون کتبی (طبق فرمول مخصوص) جمع شده و در نهایت طبق نمرات، به فرم انتخاب رشته شما رسیدگی می شود.

 

ورود به سامانه