دپارتمان روان شناسی موسسه نگاره (تحت برنامه ریزی استاد محمدی)

ارشد روانشناسی - دکتری روانشناسی

مصاحبه دکتری روانشناسی - نحوه دعوت به مصاحبه دکتری روانشناسی - زمان مصاحبه دکتری روانشناسی - مدارک لازم برای مصاحبه دکتری روانشناسی - نحوه امتیازدهی در مصاحبه دکتری روانشناسی

مصاحبه دکتری روانشناسی

مصاحبه دکتری روانشناسی در ارزیابی داوطلبان و پذیرش آن­ها نقش اساسی دارد. از سال 96 سهم مصاحبه در پذیرش دکتری 50 درصد بوده است و در پذیرش دکتری 98 نیز به همین صورت خواهد بود. به این ترتیب رتبه و تراز کسب شده داوطلب در کنکور دکتری 50 درصد و نمره کسب شده در جلسه مصاحبه 50 درصد سهم دارد که این دو روی هم رفته یک نمره کل را تشکیل می­دهند که ملاک پذیرش داوطلبان قرار می­گیرد. در واقع، نمره کل شما با نمره کل سایر افرادی که در آن واحد دانشگاهی مورد مصاحبه قرار گرفته­اند مقایسه شده و طبق ظرفیت دانشگاه افرادی که بالاترین نمره کل را کسب کرده باشند پذیرش می­شوند.

در مصاحبه آزمون دکتری 98 مثل روال سال قبل 40 درصد نمره مصاحبه به سوابق پژوهشی، 30 درصد به سوابق آموزشی و 30 درصد به ارزیابی مصاحبه­گران در جلسه مصاحبه اختصاص دارد.

نحوه دعوت به مصاحبه دکتری روانشناسی

هر واحد دانشگاهی یک نمره حد نصاب تراز را در نظر می­گیرد و داوطلبان بر اساس انتخاب رشته خود در هر دانشگاهی که حد نصاب نمره آن را داشته باشند دعوت به مصاحبه می­شوند. پس از اعلام نتایج انتخاب رشته هر دانشگاه زمان، مکان، شرایط و مدارک مورد نیاز برای مصاحبه را در سایت خود اعلام می­کند و داوطلبان بر اساس آن برای حضور در مصاحبه دکتری اقدام می­کنند. مصاحبه دانشگاه آزاد نیز در سال 97 در 10 منطقه آمایشی انجام شد به طوری که داوطلبانی که به مصاحبه دعوت شده بودند مناطق آمایشی مورد نظر خود را برای شرکت در مصاحبه انتخاب می­کردند.

زمان مصاحبه دکتری روانشناسی

بر اساس روال سال­های قبل مصاحبه دکتری سراسری از اواسط خردادماه و مصاحبه­های دانشگاه آزاد از اواسط تیرماه آغاز خواهد شد.

مدارک لازم برای مصاحبه دکتری روانشناسی

  1. مدارک شناسایی
  2. مدارک تحصیلی کارشناسی و ارشد و ریزنمرات آن­ها
  3. مدارک مربوط به رزومه پژوهشی، کتاب و ...
  4. مدارک زبان

اولین گام برای آمادگی مصاحبه آماده­سازی مدارک مورد نیاز است. هر دانشگاه برای جلسه مصاحبه مدارکی را از داوطلبان می­خواهد که همراه داشتن برخی از آن­ها الزامی است.

  1. مدارک شناسایی شامل اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه
  2. مدارک تحصیلی شامل مدرک کارشناسی یا گواهی موقت و ریزنمرات دروس کارشناسی ارشد؛ مدرک کارشناسی ارشد یا گواهی موقت و ریزنمرات دروس کارشناسی ارشد، پایان نامه ارشد و صفحه نمره پایان نامه
  3. مدارک رزومه پژوهشی شامل اصل مقالات پذیرفته شده در مجلات علمی پژوهشی، علمی ترویجی، ISI و مقالات پذیرفته شده در کنفرانس­ها
  4. مدارک زبان شامل مدرک زبان تافل، آیلتس، تولیمو، MSRT یا EPT است که البته داشتن آن­ها الزامی نیست ولی در صورت داشتن هر یک از این مدارک امتیاز آن­ برای فرد منظور می­شود.

توجه داشته باشید آزمون EPT تنها مورد تایید دانشگاه آزاد است.

  1. گواهی سابقه تدریس در دانشگاه­ها، گواهی ثبت اختراع و عناوین علمی، کتاب­های تالیف و ترجمه شده، توصیه نامه از دو تن از اساتید مقطع کارشناسی ارشد از جمله استاد راهنما، رزومه کامل تحصیلی و شغلی، انگیزه­ نامه تحصیلی (SoP) (به منظور مشخص نمودن هدف داوطلب از ادامه تحصیل در مقطع دکتری) نیز از جمله مدارک هستند که داوطلبان در صورت دارا بودن این مدارک باید آن­ها را در روز مصاحبه ارائه دهند.

سوابق کاری و فعالیت­های مرتبط با رشته تحصیلی یا گواهی دوره­های آموزشی گذرانده شده

بر اساس جدول امتیازات مصاحبه دکتری امتیاز خاصی به سوابق کاری و فعالیت­های داوطلب و گواهی دوره­های آموزشی تعلق نمی­گیرد اما این مدارک می­توانند تاثیر مثبتی روی نظر مصاحبه­گران داشته باشند بنابراین مدارک مربوط به آن­ها را در جلسه مصاحبه ارائه کنید.

نحوه امتیازدهی در مصاحبه دکتری روانشناسی

امتیازات مصاحبه دکتری در سه بخش امتیازات پژوهشی، امتیازات آموزشی و ارزیابی مصاحبه­گران محاسبه می­شوند. امتیازات پژوهشی شامل مقالات علمی پژوهشی، علمی ترویجی و مقالات چاپ شده در کنفرانس­ها، تالیف یا ترجمه کتاب، گواهی ثبت اختراع و برگزیدگان در جشنواره علمی معتبر و کیفیت پایان نامه کارشناسی ارشد است.

ورود به سامانه