دپارتمان روان شناسی موسسه نگاره (تحت برنامه ریزی استاد محمدی)

ارشد روانشناسی - دکتری روانشناسی

مهارت تند خوانی - کنکور دکتری روانشناسی

مهارت تند خوانی - کنکور دکتری روانشناسی 


دلایلی مانند کم حوصلگی، نداشتن تمرکز کافی، مناسب نبودن شرایط مکان مطالعه، دشواری مطالب درس، حواس پرتی و … می تواند سبب اختلال در یادگیری و مطالعه شود.

در ابتدا باید دلایل را بر طرف کرد تا بتوان با شرایط بهتری مطالعه نمود اما به طور کلی یادگیری تکنیک های تندخوانی و اجرای آنها تاثیر مستقیمی بر افزایش تمرکز خواهد داشت.

:small_orange_diamond:هیچگاه به عقب باز نگردید. اغلب افراد عادت کرده اند هنگام مطالعه به عقب بازگشته و واژه ها و یا قسمت هایی از متن را که به درستی متوجه نشده اند را بازخوانی کنند. این کار فقط از سرعت خواندن شما می کاهد.

:small_orange_diamond:هدفمند مطالعه کنید. هدف خود را از مطالعه هر مطلبی از پیش تعیین کنید. این که چه نوع اطلاعاتی را می خواهید کسب کنید. این کار سبب می شود اطلاعات غیر ضروری و حاشیه ای را در فرآیند مطالعه حذف کنید.

:small_orange_diamond:فقط کلمات و مفاهیم کلیدی را مطالعه کنید. نکات و مفاهیم اصلی یک پاراگراف را یافته و آن را به ذهن بسپارید و جزئیات خارج از موضوع اصلی را حذف کنید.

:small_orange_diamond:با صدای بلند مطالعه نکنید. سرعت ادا کردن و صحبت کردن بسیار کمتر از ظرفیت یادگیری و مطالعه شماست. در فرآیند مطالعه باید فقط چشم ها و مغز درگیر باشند. سرعت قوه بینایی شما بسیار بیشتر از سرعت تکلم شماست. بنابراین از تلفظ حروف و واژه ها حین مطالعه خودداری کنید.

:small_orange_diamond:در محیط مطالعه خود هر عاملی که موجب پرت شدن حواس شما می گردد را حذف کنید.

:small_orange_diamond:هرچه با واژگان و اصطلاحات یک زبان آشناتر و مانوس تر باشید درک بهتری نیز از متون نگاشته شده به آن زبان خواهید داشت. بنابراین تا می توانید واژه و اصطلاح جدید بیاموزید.

:small_orange_diamond:تمرین کنید. تا می توانید تند خوانی را تمرین کنید. تند خوانی نیز همچون سایر مهارتها نیاز به ممارست دارد.

:small_orange_diamond:تمرکز خود را حین مطالعه حفظ کنید، به طوری که حین خواندن مطلبی در آن واحد به چیز دیگری فکر نکنید.
 

ورود به سامانه